2007.május 10-én jött létre a Prestashop project, Franciaországban és rá alig 1 évre 2008-05-22 23:28:32 -kor a PrestaShop-hu. Az eltelt 5 év eredménye képpen létrejött 120ezernél több működő webshop a világban.
Magyarországon több mint 5.000 működő Prestashop van, ebből azonban a kereső, tehát bevétel termelő oldalak száma 2.000 körül lehet. Okkal mondhatjuk a sikerhez sok idő kellett, ám nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy a felhasználókk türelme nélkül aligha lehetne elkönyvelni eredményeket.
Sok türelem és verzió frissítéskor jó gyomor szükséges
Sokak számára ismeretlen, hogy a verzió frissítés idegességgel járna. A Prestashop esetében elmondhatjuk, nem elég php-ul barkácsolgatni, esetenként a megvadult .js és .css filoket is kordába kell terelgetni.
A Prestashop, egy jó márkás autó, barkács verziója…
Akarsz autót építeni? -adok egy konténer alkatrészt ha összerakod, működő autód lesz. A kérdés már csak az, hogy érted e az összerakás folyamatát. Ez igaz a Prestashopokra is: nem elég csak simán feltelepíteni, de érteni kell, melyik modul mit tud, miért működik és hogyan lehet azt lemódosítani, vagy újat írni.
Modulok neked, meg az idegrendszerednek!
Új modulokat számosan írnak, két okra jók:ha nem elég felkészült írta, a következő verzió frissítés megeszi a modult, vagy a rossz modul kiheréli az új verziót! A fejlesztők sajnos sokszor olyan kártékonyan állnak a dolgokhoz mint egy jobb vírus támadás. Érdemes oda figyelni az adott modulról előzetesen cikkeket elolvasni. Sok fáradékony időtöltő perctől mentjük meg magunkat esetenként kiváncsisággal!
Templetet irhat a nagymuter is, csak lehet nem fog jól működni!
Valahogy így érhető el X-edik verziós template a prestashophoz, ami aztán x verzióig működik, Y verziónál meg nem. A templatekbe bele fulladás oka a .css ismeret hiányában és a moduok .js verzióinak kompatibilitási hibáiból ered. Számos prestashop esetében kavarodnak össze a dolgok a modulok avultsága, a .js barkácsolása, a templatek házi tuningolása okán.
Előre súgnám minden lelkes „feltolok egy prestát” felhasználónak, hogy nyugodtan szánjon rá egy kis időt arra, mit szeretne elérni a webshopjával, milyen alkalmazásokat, milyen nyelvi megoldásokat.
Tesztelés nélkül ne frissíts éles környezetben!
Aknamezőn se dobálózunk éles gránáttal és ez igaz a prestashopunkra is. Adatbázis mentés php myadminból, aztán prestashop teljes könyvtár másolat és aztán frissítés. Ezen sorrend betartása nélkül, ha bármi rosszu lsülne le, semm isem lesz helyre állítható. Rámásolhatod a korábbi verzió .js fájljait, látszólag jó lesz, még sem fog hibátlanul működni feltétlenül. Ugyan ez igaz a templatekre is!
5 év nagy idő a tapasztalat gyűjtéshez, de kevés ahhoz, hogy minden tökéletes és zökkenőmentes legyen a Prestashopokban, így a máról holnapra lelkesedés helyett, bátran szánj időt a termék alapos megismerésére: Megéri!