Az Open Source a számítástechnika világában népszerű kifejezés. Jelentése: nyílt forráskód. Az ilyen programok forráskódjához bárki hozzáférhet és kedvére alakíthatja, módosíthatja, mi több a módosítást üzletileg is termékké teheti.

Open Source Nyílt forráskód

Mi a szabad szoftver?

Open Source – Nyílt forráskód :Nem = Ingyenes fejlesztés és ingyenes telepítést jelent!

„Ez az írás a szabad szoftver fogalmának meghatározása. Azért hoztuk létre, hogy világosan eldönthető legyen egy adott programról, hogy szabad szoftver-e, vagy nem.

A „szabad szoftver” a szabadság kérdése, nem az áré. A fogalom megértése végett a szólásszabadságra, és ne az ingyen sörre gondoljunk. (A fordító megjegyzése: az angolban a szabad és az ingyenes fogalmakat egyformán a „free” szó jelöli.)

A „szabad szoftver” elnevezés a felhasználók szabadságára utal. Azt jelenti, hogy a felhasználóknak szabad futtatni, másolni, közzétenni, tanulmányozni, megváltoztatni és tökéletesíteni a szoftvert. Pontosabban kifejtve a felhasználók négy különböző jogát jelöli:

A jogot arra, hogy futtassák a programot, bármilyen céllal.

  • A jogot arra, hogy tanulmányozzák a program működését, és azt a szükségleteikhez igazíthassák. Ennek előfeltétele a forráskód elérhetősége.
  • A jogot arra, hogy másolatokat tegyenek közzé a felebarátaik segítése érdekében.
  • A jogot arra, hogy tökéletesítsék a programot, és a tökéletesített változatot közzétegyék, hogy az egész közösség élvezhesse annak előnyeit. Ennek előfeltétele a forráskód elérhetősége.

Egyes felhasználók fizettek a GNU szoftver másolataiért, mások ingyen szerezték be őket. De attól függetlenül, hogy hogyan jutottak hozzájuk, mindig joguk van másolni és megváltoztatni a szoftvert, sőt még a másolatokat árusítani is.

A „szabad szoftver” nem jelent „nem üzletit”. Egy szabad programnak felhasználhatónak kell lennie üzleti célokra is. A szabad szoftver üzleti fejlesztése már nem szokatlan. Az ilyen programok szabad üzleti szoftverek.”

Forrás: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.hu.html (az alábbi részletek a mellékelt linkről való)

 

 

A Prestashop letöltése az ingyenes! – a forráskód pedig hozzáférést biztosít a további fejlesztéshez

A  további munka, tehát  az a tudás amitől a Prestashop működni kezd, az már szaktudást és türelmet igényel. Ezáltal mivel az idő pénz, az aki a Prestashopot feltelepíti, az idejét áldozza rá, anyagi ellenszolgáltatásért, jogosan nyújt, szoftver telepítési szolgáltatást. Az pedig aki nem csak feltelepíti hanem pl. a css csomagokban programoz, megváltoztatja a webáruház küllemét, egyediesíti, már konkrétan fejlesztést végez.

Fejlesztés az is amikor valaki feltelepít egyedi rendszer szerint tartalmat a Prestashopjába valakinek, de fejlesztés az is amikor valaki pl. modult ír egy Prestashophoz.

Ilyen modul pl. a migrációs eszköz aminek segítségével nagyobb mennyiségű terméket tudunk bele tölteni a Prestashopba, miközben a migrációnál sokan nem is tudják, a termék neve és leírása csak 20%-a egy 10ezres termék kollekciónak, a migrációhoz termékenként 5 képméretet generál más és más névvel a Prestashop. Hogyan is és hová is kell ezeket bele illeszteni? Ez már megint csak szaktudás kérdése.

A Prestashop fejlesztése és egyediesítése önálló fejlesztési munka, melynek anyagi ellentételezése alku kérdése ugyan, de kőkemény fejlesztői munka. Azt a téves képet tehát, hogy valami ingyenes szoftver, még nem telepítódik fel egyetlen Linux sem senki gépére, de még az un. Open Office ingyenes Office szoftver sem fogja magát felprogramozni gépükre. A Google számos ingyenes alkalmazása is csak azok számára hasznos eszköz akik kellően alaposan megismerték azok használatát, ellenkező esetben a Google is csak a piacvezető kereső rendszerként funkcionál, a laikus felhasználó kezében.

Kaptál egy Ferrarit ajándékba de nincs jogsid? Pedig csak Te vezetheted a papír szerint?

A nagy ingyenesség világában érdemes bele gondolni, hogy a sok ingyenes alkalmazás használata, szaktudást igényel, ezáltal nem az a kérdés, hogy ingyenes e az adott alkalmazás, hanem az, hogy rendelkezünk e a termék használatához szaktudással?

Ezen termék használati szaktudása nélkül az ingyenesen ajándékozott Ferrari is csupán egy brutális technológiával megáldott parkolófoglaló szerkezeté degradálódik!  Azt ugyanis nem adták hozzá ajándékba, amitől elindul: A vezetéséhez szükséges szaktudás és a közlekedésben történő részvételt engedélyező jogosítvány!  Valahogy ennyire egyszerű és világos az ingyenesség!

„A szabad vagy nyílt forráskódú szoftverek (FLOSS) szabadon használható, másolható, terjeszthető, tanulmányozható és módosítható számítógépes programok. Ilyen például a GNU/Linux operációs rendszer és változatai (Ubuntu, Android okostelefon platform stb.), a Mozilla Firefox és Google Chrome böngésző, a LibreOffice (korábban OpenOffice.org) irodai csomag.”

A „szabad” nem feltétlenül jelent „ingyenest”: bárki bármennyiért árusíthatja a kérdéses programokat; az egyetlen feltétel, hogy a fenti négy alapjogot garantálja vevői számra.”

forrás: (http://hu.wikipedia.org/wiki/Szabad_szoftver)