Webáruház nyitás feltételei, avagy mi kell a webáruház nyitáshoz? – szól a kérdés sokak esetében amikor a Prestashop feltelepítése előtt körülnéznek a piacon. Igyekeztünk innen-onnan utána nézni, mi is szükséges egy webáruház megnyitásához.

Mielőtt megnyitnád a webáruházadat, tervezd meg mit fogsz csinálni, vagy fizetsz az ördögnek!

Sok leendő webáruház tulajdonossal sikerült beszélnem. Milliós tételeket fizetnek ki egyesek azért, mert feltöltenek több ezer terméket a webshopjukba, majd kiderül a weboldal nem működik, nem jó az online fizetési modul, vagy nem bírja a terhelést a szerver és pukk, oda a pénz amit befektettek, vagy még többet kér az un. tanuló pénz ablakban álló kisördög!

Az ingyenesség nem jog, hanem lehetőség

Sokan gondolják úgy, hogy az ingyenes webáruház motor, az számukra ingyenes webáruház szolgáltatást jelent. A szaktudás által elért eredmények teszi sikeressé a webáruházat és az a kereskedői hozzáállás, amiből a siker születhet. A sikeres webáruház egyik része a webáruház motorja, legyen az ingyenes webáruház motor, a feltöltése és a design, mint ahogyan a  megannyi beállítás is szaktudás függően lesz eredményes vagy eredménytelen. Hiába a Prestashop un. ingyenes letölthetősége, a webáruházba nem repül bele a tartalom, a termékek leírása vagy a termékeket kereső vásárló sem vár hetekig ha nincsen a meghirdetett terméked.

Webáruházat nyitni pont olyan nehéz, mint üzletet nyitni, hiszen itt az üzlet bérleti díját fejlesztőkre költheted el, ami pont annyira lehet jó és rossz törekvés, mint egy rossz helyen nyitott üzlet, vagy egy jó helyen nyitott üzlet közti különbözőség.

A saját pénzedért azt teszel amit akarsz, a jogod a pénzed eldobálásához meg van: Valóban ezt akarod?

Webáruházat létrehozni bárki tud? 

Prestashop webáruház motorja egy nyílt forráskódú szoftver, amelyet szabadon letölthetsz. Csupán egy tárhelyre és némi szaktudásra van szükséged ahhoz, hogy maga a webáruház alapja működőképes legyen. Azonban attól, hogy van egy webáruház motorod még nem fogsz tudni hitelesen és pozitív statisztikával kereskedni az interneten. Amennyiben nincs elegednő szaktudásod a webáruház feltelepítéséhez megkereshetsz egy olyan programozót, aki ezt a lépést megoldja. Elkészíti az általad kiválasztott webáruház alapot. Gondolod, hogy itt már szabad az út a kereskedéshez? Sajnos nem. A programozó ugyanis nem kereskedő, nem rendelkezik olyan szaktudással, hogy egy webáruházat úgy létrehozzon, hogy az szakmailag hiteles legyen a weben. Ilyenkor borul a feltöltött webáruházak több mint fele, mert rájön a megrendelő, hogy bár van egy webáruháza, de nem termelőképes. Ennek folyományaként elindul a megrendelő, keres SEO szakembereket, és mindenféle hókuszpókuszhoz folyamodik, hogy a már meglévő webáruház végre termeljen és ne csak vigye a pénzt. Sajnos az esetek többségében ez sem segít. Egyszerűbb hát a legelején, mielőtt még a sok pénzt fecsérled a webáruházadra, hogy olyan segtíséghez fordulj, akik nem csak programozni tudják az adott webáruházat, de már rendelkeznek a prestashop készítés mellett webes kereskedelmi tapasztalattal, így a sok előbb felsorolt vesződést és időt megspórolva valóban olyan webáruház nyitásához foghasz, amely pozitívvá teszi mind a te, mind a céged életét, mert nem csak elkészül, de termel is.

Az internetes és csomagküldő kereskedelem végzéséhez nem szükséges kereskedelmi szakképesítés

Aki olyan kereskedelmi tevékenységet folytat, amihez nem kell üzlethelyiség, így működési engedély sem (pl. internetes, csomagküldő, piaci kiskereskedelem), ezen túl nem kell kereskedelmi végzettséggel rendelkeznie.
(2005. évi CLXIV. törvény a kereskedelemről 3.§ (3)c, n)

A webáruház nyitásának alapvető feltétele a számlaképesség

A webáruház nyitásának alapvető feltétele a számlaképesség, ezért ha csak úgy simán el akarod adni a magad termékét pl. a használt ruhát vagy megunt autó alkatrészt, utazást stb. akkor a Vatera, a Tesz-vesz vagy a Jófogás.hu a Te barátod.

Alapvetően a számlaképességet az adószámmal rendelkező egyéni vállalkozók, betéti társaságok, korlátolt felelősségű társaságok, részvénytársaságok szerzik meg. Lehet belföldi és külföldi vállalat is, ez esetben az adott ország kereskedelmi szabályait kell betartanod. Az elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos, egyes törvények módosításáról szóló, 2007. évi XCIV. törvény 17 §. szerint nem szükséges üzlettel rendelkezned, de a külön jogszabályban meghatározott feltételeknek meg kell felelned még az alábbi web kereskedelmi tevékenységek esetén is:

– csomagküldő kereskedelmi tevékenység
– elektronikus kereskedelmi szolgáltatások

 

Ügyfélszolgálat biztosítása kötelező

Az információs társadalommal összefüggő, szolgáltatási tevékenységet végző vállalkozás jogosult az ügyfélszolgálatot kizárólag elektronikus úton működtetni. Üzemzavar esetén az ügyfélszolgálat telefonos elérhetőségét biztosítani kell. (2007. évi XCIV. törvény 11.§.)

A hatályos jogszabályok szerint kereskedő kereskedelmi tevékenységet csak működési engedéllyel rendelkező üzletben folytathat. [4/1997. (I.22.) Korm.rend. 2. § (1) bek.]

A csomagküldő kereskedelmi tevékenység folytatásához 2008 március 31-ig működési engedéllyel rendelkező üzlet kell : / vevőszolgálat céljából működtetett helyiség: a vásárlók részére nyitva álló, kizárólag a csomagküldő kereskedés működtetésére, az értékesítéssel kapcsolatos tájékoztatásra, termékbemutatásra és a panaszügyintézés végzésére szolgáló, üzletnek minősülő helyiség./ A 133/2007. (VI.13) Korm. rend., mely az üzletek működésének rendjéről, valamint az egyes üzlet nélkül folytatható kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szól, kimondja, hogy :12. § (1) Csomagküldő kereskedelem érvényes működési engedéllyel rendelkező üzlettel, vagy legalább 4 m2 alapterületű, az érdemi ügyintézéshez szükséges elektronikai és technikai eszközzel rendelkező, ügyfélfogadásra alkalmas, vevőszolgálat céljából működtetett helyiséggel folytatható.

 

Csomagküldő szolgálat esetén a reklamáció kezelése

(2) A csomagküldő kereskedő köteles katalógusában, honlapján, a termék egyéb ismertetőjén azonosítható módon megnevezni magát, feltüntetni székhelyét, üzletének, illetve vevőszolgálat céljából működtetett helyiségének címét, adatkezelési engedélyének számát, továbbá a működési engedélyén feltüntetett nyilvántartási számot.

A nyilvántartásba vételre kötelezett áruk és szolgáltatások köréről és az ezekre vonatkozó kereskedelmi tevékenység gyakorlásának feltételeitől szóló 25/2007. (II.28.) GKM rendelet értelmében a csomagküldő kiskereskedelmi tevékenység nyilvántartásba vételi kötelezettsége 2007. március 8-ától megszűnt. Így az ilyen tevékenységet folytatni tervező személyeknek, illetve vállalkozásoknak ezen időpontot követően nem kell kérniük nyilvántartásba vételüket a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál.

A kiskereskedelmi tevékenységi körre (TEÁOR 52.) engedéllyel rendelkező kereskedőknek semmilyen külön engedélyre nincs szükségük a csomagküldő kereskedelem folytatásához, a kiskereskedelmi tevékenység ezt magában foglalja (15/1989 (IX.7.) KeM.r.2.§.).

Vegyi árú, illatszer és egyéb élelmiszer vagy bio termék webáruház
A termékeknek a szokásos forgalmazáshoz szükséges hatósági engedéllyel kell rendelkeznie. Ez magyar termék esetében a gyártó feladata, külföldi termék esetében a nagyker gondoskodik KERMI/ANTSZ/OETI engedélyről.
Abban az esetben ha Te leszel a nagyker akkor ezeket magadnak kell beszerezned.

Webáruház nyitásához az is szerezzen be engedélyt, akinek van hagyományos üzlete?

IGEN! 2008 március 31. után annak is kell engedély, aki továbbra is szeretne üzlethelyiséget fenntartani.

Az engedélyt a helyileg illetékes jegyzőtől kell beszerezni, jelenleg 10 000 Ft illeték lerovása fejében, előírt formanyomtatványon benyújtva. Az engedély megadásának azonban számos előfeltétele van, amelyekről még a kérelem benyújtása előtt kell gondoskodni. A működési engedély kiadási kérelemhez ugyanis csatolni kell bizonyos, a végzett tevékenységtől függő szakhatósági hozzájárulásokat eredetiben, továbbá az üzlet használatát igazoló iratokat (bérleti szerződést és tulajdoni lapot, jellemzően még bérlet esetén is). Ezen kívül csatolni kell a tevékenység végzési formájától függően vagy a vállalkozói igazolvány másolatát, vagy a gazdasági társaság cégkivonatát. Az igazolványon, illetve a cégkivonatban már szerepelnie kell az üzlet címének és a tevékenységnek.

Ha a tevékenység gyakorlását a működési engedélyről szóló jogszabályon kívüli jogszabály feltételhez köti (pl. szakképesítéshez), akkor e feltételek teljesítését igazoló iratokat is csatolni kell a kérelemhez[Ezekről részletesen a Magyar Közlöny 2004/66. számában megjelent OM közlemény ad egy kimerítő felsorolást, pontosabban sok helyen csak hivatkozást az ilyen tevékenységeket felsoroló más jogszabályokra. Klasszikus kiskereskedelmi tevékenységekkel kapcsolatos szükséges szakképesítések tárgyában érdemes az 5/1997. (III. 5.) IKIM rendeletet tekintsd át.

Bármilyen építőanyagnak minősülő terméket forgalmaznak (legyen az egyszerű síküveg is), három szakhatósági hozzájárulás is kell: közlekedési felügyelet, építésügyi hatóság (ez szintén a jegyzőnél lesz), tűzvédelmi szakhatóság (tűzoltóság). Ugyanezen hatóságok hozzájárulása kell jármű kereskedelemre (ne csak személygépkocsira gondoljunk, hanem pl. kerékpárra is!) és tüzelő- vagy üzemanyag forgalmazására. E szigorú körön kívül tűzvédelmi szakhatósági hozzájárulás kell még a tűz- és robbanásveszélyes vegyi anyagokat, pirotechnikai terméket forgalmazó boltok megnyitásához.

Pirotechnikai és robbanó anyag webáruház

A webre is vonatkozik a szabály ez alól az Internet sem kivétel, aki engedély nélkül forgalmaz pirotechnikát, az bűncselekményt követ el! A rendőrség hozzájárulását nem csak a pirotechnikai termékek forgalmazásához kell kérni, hanem a lőfegyverrel és lőszerekkel kapcsolatos termékekéhez is.

Szexuális termékek és segédeszközök webáruháza

Közismert előírás, hogy nem lehet szexuális árut értékesítő üzletet bizonyos intézmények közelében nyitni (iskolák, óvodák, templom, stb.) Nem biztos azonban, hogy ez annak is rögtön eszébe jut, aki ilyen árukkal kifejezetten csak interneten szeretne kereskedni. Ha a csomagküldés miatt kötelező üzlete – ahol ténylegesen pl. csak vevőszolgálat van, termékek nélkül – pont egy ilyen tiltott körzetbe esik, az önkormányzat ez esetben is megtagadja a működési engedély kiadását. [a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény, amely 2006 júniusában lépett hatályba; illetve az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet]

Szerencsejátékhoz kapcsolódó termékek webáruháza

Nem kizárt, hogy bizonyos tevékenység végzéséhez az önkormányzat rendelettel további feltételeket támasztott (pl. szerencsejáték tevékenység végzése), emiatt is célszerű az önkormányzat ügyfélszolgálatán előzetesen érdeklődni.

„Röviden” ezeket a dolgokat érdemes megfontolni és akkor nyiss webáruházat, ha ismered a terméket amit eladni szeretnél és tudod, hogy piacképes vagy.  A többi buktatót menet közben fogod megismerni, de azt hinni, ingyen lehet sikeres bárki, az bizony erősen hiú ábránd még a nyíltforráskód nyújtotta előnyös feltételek mellett is.